Delnice trgov razvoju v zadnjih letih niso bile med najbolj priljubljenih naložbenimi skupinami pri vlagateljih. To je tudi razumljivo, saj so donosi delnic in indeksov krepko zaostajali v primerjavi z splošnim trgom. V petih letih so delnice trgov v razvoju v povprečju zaostajale 20 %, samo letos pa v povprečju 7 % za splošnim trgom.
Ali se bo v letu 2020 zaostanek kaj zmanjšal? Obstajajo razlogi za optimizem.
Po daljšem obdobju slabših donosov delnic v razvoju poglejmo, kakšna so splošna vrednotenja trgov v razvoju v primerjavi s splošnimi. Trenutno trgi v razvoju, merjeno s MSCI EM indeksom, kotirajo po 12-kratniku pričakovanega dobička za naslednje leto. Splošni trg kotira pri 16-kratniku, medtem ko ameriški indeks kotira po 17,5-kratniku pričakovanega dobička za naslednje leto. Če so se vrednotenja za razvite trge v zadnjem desetletju povečala za 25 do 30 odstotkov, so vrednotenja delnic trgov v razvoju ostala na istih nivojih.
Ta razlika bi se v naslednjem obdobju lahko pričela zmanjševati. Namreč, gospodarska rast je na trgih v razvoju še vedno višja od rasti na razvitih trgih, na vidiku pa so tudi pozitivni znaki o stabilizaciji gospodarstev, po tem, ko že nekaj časa poslušamo napovedi o ohlajanju svetovnih gospodarstev. Pomemben pozitivni znak o stanju gospodarstva trgov v razvoju, da se je morebiti zaustavilo padanje kazalnika proizvodnje, je prikaz kazalnika PMI Global Manufacturing, ki se je prvič po aprilu dvignil nad raven 50 in je v novembru znašal 50,3 točke. Globalna proizvodnja se po poletnem zastoju počasi izboljšuje, saj raste že tri mesece zapored. Industrijska dejavnost napreduje v večini regij, vključno z ZDA, evroobmočjem, Kitajsko in Brazilijo. Nova izvozna naročila pomenijo stabilizacijo v svetovni trgovini in trenutno kažejo, da bo obseg svetovne trgovine napredoval z enoodstotno letno stopnjo, kar je v primerjavi s tretjim četrtletjem, ko so se naročila znižala najhitreje od konca leta 2009, preobrat. Glavni razlog za poletno zatišje gospodarske aktivnosti in upadanje svetovne trgovine je posledica trgovinskega spora med ZDA in Kitajsko ter drugi trgovinski spori, ki se po celoletni sagi v zadnjem mesecu letošnjega leta končno razpletajo v pomirljivih tonov. S sklenitvijo prve faze trgovinskega dogovora med ZDA in Kitajsko in z možnostjo sklenitve dogovora v prvem mesecu naslednjega leta, finalizacijo trgovinskega sporazuma NAFTA in z vse večjo možnostjo odstopa od uvedbe tarif ZDA za evropske avtomobile se kažejo znaki optimizma o oživitvi svetovnega gospodarstva.
Ta optimizem se kaže tudi v prilivih v delniške sklade, ki svoja sredstva investirajo na trge v razvoju. Po treh sušnih četrtletjih se je zanimanje med vlagatelji za te sklade krepko povečalo, kar bi lahko bil dober znanilec za ta naložbeni razred v naslednjem letu ali obdobju.
In če je preteklo obdobje minilo v obdobju ameriških delnic, ki so močno presegle druge regije, bi se prevrednotenje delnic iz razvitega trga lahko preselilo na trge v razvoju.