Infond Družbeno odgovorni je delniški podsklad razvitih trgov, ki pri izboru naložb postavlja na prvo mesto etične oziroma družbeno odgovorne kriterije. Kot osveščeni posamezniki smo namreč vse bolj občutljivi na naložbe z negativnimi vplivi na zdravo okolje in trajnostni razvoj družbe.
Kako izbiramo naložbe sklada?
Sklad Infond Družbeno odgovorni uporablja pri izbiri naložb kombinacijo izključitvenega (ekskluzivnega) in vključitvenega (inkluzivnega) pristopa.
Izključitveni pristop pomeni, da se v portfelju načrtno izogibamo delnicam iz panog, kot so vojaška in orožarska industrija, igralništvo, tobak, žgane pijače, naftna in plinska industrija in ne vlagamo v države ali regije, ki so na črni listi multilateralnih mednarodnih organizacij.
Vključitveni pristop pa pomeni, da si v procesu izbire delnic pomagamo z okoljskimi, socialnimi in upravljavskimi (ESG) kriteriji in iščemo tiste naložbe, ki so med najboljšimi v svojem razredu (»best-in-class«), ali pa uporabimo tematski pristop (običajno fokusirane naložbene strategije, vezane na ožje področje, kot na primer zelene oblike energije (sonce, veter), okoljske storitve, čiščenje in oskrba s čisto pitno vodo, kibernetska varnost, ipd.).
Vir: Infond.
Vse bolj priljubljeni med vlagatelji
V investicijskem svetu se danes od približno 130 tisoč milijard dolarjev profesionalno upravljanih sredstev polovica že ravna po načelih odgovornega investiranja, slaba četrtina upravljavcev pa se odloča za naložbe na podlagi družbenih, okoljskih in etičnih kriterijev. Prav tako tri četrtine malih vlagateljev že vključuje ali pa namerava vključevati družbeno odgovorne naložbe v svoje portfelje. Delež tematskih družbeno odgovornih skladov na trgu je sicer še vedno nizek in znaša samo okoli 7 %, vendar pa njihovo premoženje v upravljanju v zadnjih letih narašča za okoli 20 % letno, kar je bistveno hitreje kot pri drugih pasivnih investicijskih skladih.