Septembrski efekt
September ima že dolgo sloves najnevarnejšega meseca za finančne trge, iz tega izhaja tudi izraz "septembrski efekt". Mnogi vlagatelji, analitiki in finančni mediji verjamejo, da je ta mesec povezan z večjo volatilnostjo in slabšimi donosi v primerjavi z drugimi meseci v letu. Ena izmed teorij, zakaj je temu tako, je povezana s sezonskimi gibanji. Po poletnem zatišju in pogosto počasni rasti v juliju in avgustu se v septembru vlagatelji vračajo k bolj aktivnemu trgovanju, kar lahko privede do večje volatilnosti. Nekateri se prilagajajo tudi zato, da bi bili manj izpostavljeni tveganjem ob padcu vrednosti delnic pred koncem fiskalnega leta. Druga teorija je povezana z dejavniki, kot je "prodaj v maju in pojdi stran ter se ne vračaj do dneva sv. Legerja ("Sell in May and go away, don't come back until St. Leger's Day"), ki je, kdo bi si mislil, v septembru. Fraza je pogosto citiran investicijski pregovor, ki pomeni, da mnogi vlagatelji prodajo svoje delnice pred poletjem in se na trg vrnejo šele v septembru. To bi lahko povzročilo pritisk na trg v septembru, ko se poletni investicijski počitki končajo.Kar nekaj črnih septembrov
In kot da drugih izzivov v septembru ne bi bilo dovolj, je bil ta mesec pogosto še dodatno zaznamovan s pomembnimi dogodki, ki so močno pretresli finančne trge. V preteklosti smo bili priča številnim "črnim septembrom", ki so pustili globoke in dolgotrajne sledi. September 2008 je prinesel enega najhujših finančnih zlomov sodobne zgodovine, ko je propad investicijske banke Lehman Brothers sprožil kaos in dramatičen padec vrednosti delnic. September 2001 so zaznamovali napadi 11. septembra v ZDA, ki pretresli finančne trge. Poleg tega obdobja pred pomembnimi volitvami v ZDA, ki potekajo novembra, v septembru pogosto prinesejo dodatno negotovost in povečano volatilnost, predvsem na račun debat med predsedniškima kandidatoma, kakršnim smo priča tudi letos.
Kaj pa pravi statistika
Mark Twain sicer pravi, da obstajajo laži, preklete laži in statistika. Slednja nam razkrije, da je v obdobju 95 let, od leta 1928, indeks S&P 500 v septembru zabeležil 42 dvigov in 53 padcev, zaradi česar velja za najslabši mesec na borznem koledarju. Tudi po koncu druge svetovne vojne september ostaja najslabši mesec, saj povprečni donos od leta 1945 do danes znaša negativnih -0,60 %.Ne glede na zgodovinske trende in sezonske vzorce, uspeh na finančnih trgih temelji na preudarnem razmisleku, dolgoročnem pristopu in obvladovanju čustev. September morda res ni vedno najsvetlejši mesec, vendar priložnosti ležijo povsod – tudi tam, kjer jih najmanj pričakujemo.
Komentar je bil objavljen na spletni strani www.vecer.com, 18. septembra 2024.