Večina slavnih investitorjev poudarja, da je razumevanje psihologije ključno pri uspehu na finančnih trgih - po mnenju mnogih celo pomembnejše od poznavanja ekonomije, podjetniških financ in temeljne analize vrednotenja finančnih naložb. Morgan Housel pravi, da na kratkoročne premike na trgih vedno odločilno vplivajo spremembe v razpoloženju investitorjev. Ker finančni vlagatelji niso racionalna bitja, je »vsak pretekli padec videti kot priložnost, vsak prihodnji padec pa kot tveganje«.
Letošnji december po dolgem času ne bo obdaroval vlagateljev na globalnih delniških trgih, ki so lahko v preteklosti računali na pozitivne donose v kar treh od štirih decembrov. Namesto sezonsko ugodnega vetra v hrbet je trge prizadela neprijetna zmrzal, ki je večino najpomembnejših delniških trgov popeljala v območje korekcije, s skoraj identičnimi padci okoli 15 odstotkov pod vrednostmi, ki so bile dosežene v začetku oktobra. O razsežnosti razprodaje v zadnjih treh mesecih veliko pove podatek, da gre za drugi najslabši december v zgodovini ameriških delniških trgov, 50 največjih svetovnih borz pa je, izraženo v evrih, že okoli 30 odstotkov pod najvišjimi vrednostmi vseh časov.
Vir: Bloomberg.
Res je, najnovejša korekcija na trgih traja že 90 dni, vendar smo imeli v dolgoletnem bikovskem trendu rasti od leta 2009 opravka s štirimi podobno dolgimi ali globokimi korekcijami: leta 2010 (66 dni, -17 %), leta 2011 (155 dni, -22 %), leta 2015 (96 dni, -13 %), 2015/2016 (100 dni, -15 %) in leta 2018 (14 dni in -12 %).
Tudi zadnje letošnje zasedanje ameriške centralne banke ni prineslo olajšanja in odpravilo dvomov glede prihodnjih zvišanjih temeljne obrestne mere, ki je po novem med 2,25 in 2,50 %, to je približno toliko kot znaša inflacija in nekoliko več od ciljne stopnje inflacije pri dveh odstotkih.
Ekonomist Tim Duy komentira, da so rezultati zasedanja pričakovani, če jih presojamo z vidika makroekonomskega okolja - ne pa v smislu pretresov na finančnih trgih. Centralna banka v svojem sporočilu še vedno ni opustila stavka o »nadaljnjih postopnih dvigih«. Tudi sam se pridružujem taboru tistih, ki vse glasneje opozarjajo, da denarna politika kljub nižjim napovedim glede gospodarske rasti in inflacije že (po nepotrebnem) postaja pretirano restriktivna.
Štirje glavni kazalniki ekonomskega zdravja, na katerih se vzporedno pojavijo znaki gospodarskega popuščanja, še vedno ne kažejo pretiranih razlogov za zaskrbljenost. Industrijska proizvodnja, prodaja na drobno, zaposlenost in razpoložljivi prihodki so namreč še oktobra dosegli nove rekordne vrednosti. V zadnjih šestih mesecih so bile negativne samo tri od skupaj 24 sprememb teh kazalnikov.
Industrijska proizvodnja je v zadnjem letu dni zrasla za 3,9 odstotka, znotraj industrijskega sektorja pa je negativnih samo šest, torej 26 % industrijskih panog. Realna prodaja na drobno je novembra na letni ravni zrasla za 2 odstotka, tako da vsaj zaenkrat ne kaže, da bi ameriški potrošniki že spreminjali svoje potrošne navade v strahu pred negotovo prihodnostjo.
Povišana nihanja, korekcije in medvedji trgi so zelo nevarni za finančno in mentalno zdravje vlagateljev, ker nas lahko, kljub realnemu obetu nadpovprečnih dolgoročnih donosov, odvrnejo od začrtanih varčevalnih načrtov in povzročijo nenadomestljivo izgubo dragocenega kapitala.
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar 24. decembra 2018