Skladi so primeren del premoženja za skoraj vsakogar
Sklad je zbir naložb v delnice, obveznice in druge finančne instrumente, za katere poskrbijo upravljavci. Vrednost ene enote sklada niha tako, kot borzne cene naložb v skladu. Upravljavci skrbijo, da kupujejo vrednostne papirje za sklad, ko je cena ugodna, in prodajajo, ko so dražji. S tem za vlagatelje ustvarjajo donos.
Kako sestavimo svoje finančno premoženje
Zlato finančno pravilo se glasi: Nikoli ne nosi vseh jajc v eni košari.

Nekaj v banki: denar za nekaj mesecev življenjskih stroškov in tisto, s čimer načrtujemo kupiti kaj večjega v letu ali dveh, sodi na banko, kjer se zanje dobi nizek, a zagotovljen donos.
Nekaj investirati: presežke je sploh zdaj, ko na bančne depozite ne dobimo skoraj nič obresti, smiselno naložiti nekam, kjer vam lahko ustvarijo donos. Kam v piramidi, pa je odvisno od vašega finančnega cilja in osebne nagnjenosti k tveganju.
Kje pa imam denar, da bi še v sklade nalagal?
Ni treba veliko. Iz 30 evrov mesečno lahko po 40 letih pričakujete 60.000 evrov. Osnova varčevanja v skladih so mesečna vplačila. Enkratna vplačila večjih zneskov so občasna.
Kaj lahko pričakujemo, da nastane iz mesečnega varčevanja skozi leta?
Dolgoletne letne donose 6 % lahko realno pričakujemo pri globalnih delniških skladih brez panožnih omejitev, kakršna sta
Infond Globalni delniški ali
Infond Razviti trgi.
Z izračuni se lahko poigrate tudi sami:
4 % je povprečna predvidena letna donosnost za mešane sklade
6- do 7 % je povprečna predvidena letna donosnost za delniške sklade
Primerni so tudi za enkratne večje pologe
Sploh za dolgoročne naložbe so enkratni pologi zelo primerna oblika varčevanja.