Večina zunajserijskih donosov je skoncentrirana na vodilna tehnološka podjetja, ki so po lanskih bolečih padcih ob uspešni redukcijski dieti v obliki zniževanja stroškov postala še učinkovitejši stroji za tiskanje denarja. Večina vlagateljev bo presenečena ob podatku, da kljub letošnji več kot 30-odstotni rasti tehnoloških delnic, krivulja okrevanja tehnološkega indeksa Nasdaq po skoraj 440 trgovalnih dneh od vrha v novembru 2021 še vedno zaostaja za povprečno krivuljo okrevanja tehnoloških delnic za približno 20 odstotkov.
Vsekakor precej presenetljiv in zanimiv podatek, ki postavi v zgodovinsko perspektivo letošnje spektakularne donose vročih tehnoloških delnic in nas opominja, kako posebni, divji, siloviti in drugačni so premiki tehnoloških delnic po prehodu v informacijsko družbo konec 70. let preteklega stoletja.
Nelagodje vlagateljev ob evforiji
Številni vlagatelji se že nekaj časa počutijo nelagodno ob evforiji, ki je povezana s potencialnim napihovanjem balona tistih naložb, ki jih najbolj povezujemo s prodorom umetne inteligence (UI). V zadnjih tednih sicer zaznavamo, da se je nekoliko zmanjšalo zanimanje splošne in investicijske javnosti za fenomen umetne inteligence, vendar je po Bloombergovi statistiki število objav na temo umetne inteligence še vedno za skoraj desetkrat večje, kot npr. število prispevkov, ki govori o drugi vroči poletni temi –mehkem gospodarskem pristanku.Sam sem trdno prepričan, da je tehnološki napredek tisti, ki spreminja svet na bolje, hkrati pa pomembno ali celo odločilno pripomore k nadpovprečnim donosom na delniških trgih. Ne glede na to, kako navdušeni smo nad potencialom, ki ga prinaša umetna inteligenca, se moramo zavedati, da so v cenah najbolj vročih UI delnic že vračunane vrtoglavo visoke pričakovane stopnje rasti.
Delnica Nvidie, ki je v epicentru eksplozije umetne inteligence, namreč na borzi kotira pri 40-kratniku lanskih in 25-kratniku napovedanih prihodkov, kar je denimo več kot Intel, Cisco, Oracle in Qualcomm na višku tehnološke manije leta 2000 in je tako z naskokom najdražja delnica med 500 največjimi korporacijami. Kako verjetno je, da lahko Nvidia ali podobne (pre)napihnjene super delnice v prihodnjih mesecih in letih še naprej premagujejo trge?
Jeremy Siegel in Jeremy Schwartz v najnovejši izdaji klasike Delnice na dolgi rok navajata, da je bilo v preteklem stoletju 231 podobnih delnic, ki so kotirale pri več kot 25-kratniku tekočih prihodkov. Verjetnost, da so te delnice v naslednjih 12 mesecih premagale donose trga, je znašala komaj 21 odstotkov, povprečni relativni zaostanek pa je bil 36 odstotkov. Zgodovinska statistika istočasno navaja, da je verjetnost, da bo takšna delnica v prihodnjih treh, petih in desetih letih presegla donose delniških trgov manj kot 10-odstotna.
Po drugi svetovni vojni so po odličnem začetku leta ameriške delnice v 21 primerih pridobile več kot deset odstotkov vrednosti. V povprečju je nato sledila nekajmesečna konsolidacija tečajev do sredine oktobra, do odločilnega naskoka v zaključku leta, ki je potisnil donose v koledarskem letu na skoraj 25 odstotkov.
Objavljeno v prilogi Dela Posel & denar, 21. avgusta 2023