Kriza zmeraj naplavi najboljše in najslabše. Življenje po njej se ustali, ni pa več enako. Dejansko smo v treh mesecih spremenili vzorce vedenja, druženja, dela in nakupovanja ter s tem preskočili za vsaj štiri leta pričakovanega postopnega uveljavljanja tehnologije v vsakdanji rabi. Tolikšen obseg dela od doma smo na primer pričakovali šele leta 2025.
Tehnologija podpira vse vogale v hiši
Še decembra smo si pod tehnologijo za dom predstavljali robotski sesalec, zdaj pa vemo, da je nujno imeti hitro brezžično povezavo s spletom. V zadnjih mesecih je druženje, sestankovanje in izobraževanje potekalo prek Zoom, Skype in MS Teams. Do službenih datotek smo dostopali v oblaku. Šolarji so delali seminarske naloge, predstavitve in zapise na računalnikih. Namesto popoldanskih piknikov so za zabavo skrbeli Netflix, ki je moral za Evropo celo znižati kakovost predvajanja, da so se izognili izpadom. Glasbo smo si »pretakali« iz platform, kot je na primer Spotify, igrale so se mrežne videoigre v oblaku.
Tehnologija se je najkasneje v času epidemije Covid-19 uvrstila med glavne sestavine vsakdanjega življenja. Še dedki in babice so si naložili Skype, da so lahko videli vnuke.
Razmah nakupov prek spleta
V času epidemije, ko smo zamaskirani skočili samo do prvega vogala v živilsko trgovino in v lekarno, smo vse drugo naročali prek spleta. In ne le to, vse velike živilske trgovine in mnogi domači ponudniki hrane so bliskovito razvili sistem spletnega naročanja in dostave na dom. Dolge vrste pred poštami in poslovalnicami Mimovrste so pričale, kako običajna je postala spletna trgovina. Lagodnost in neskončna izbira, ki se odpira, bo gotovo pripomogla, da tak spletni nakup ne bo zadnji.
Poraz za uporabo gotovine
Skrb pred okužbo je bila poraz za uporabo gotovine. Še v trafikah smo raje plačevali dnevni časopis s karticami, mnogi so odprli PayPal spletne račune za plačevanje. To je ena od navad, ki nam bo gotovo ostala.
Delo od doma ima veliko prednosti
Izkazalo se je, da ima delo od doma kar veliko prednosti. Mnogi so doma celo bolj produktivni, ker ni motenj v dnevu in izgube časa s premiki med lokacijami. Tako ostane za družino in druge dejavnosti celo več časa, ki ga je lažje usklajevati. Ideja dela od doma nam postaja vse bolj domača.
Rast števila ljudi, ki del prihrankov usmerjajo v vrednostne papirje
Vsa ta podjetja so vsekakor olajšala in popestrila našo novo realnost. Medtem, ko se je klasično gospodarstvo skoraj ustavilo, so tehnološki giganti v poslovanju eksplodirali. In s tem tudi delnice vseh teh tehnoloških podjetij, ki jih pod eno streho združuje tudi eden najuspešnejših vzajemnih skladov v Sloveniji -
Infond Tehnologija. Prav 15. junija je na ocenjevanju najboljših vzajemnih skladov na slovenskem trgu prejel laskavi naziv najboljšega slovenskega vzajemnega sklada po razmerju med tveganjem in donosom, njegov upravljavec, Aleš Grbić, pa naziv najboljšega upravljavca v petletnem obdobju.