Eden redkih sektorjev, v katerem Evropa prednjači pred ZDA
Če pogledamo Evropo, natančneje luksuzni sektor, vidimo, da je to eden redkih sektorjev, kjer Evropa (presenetljivo) še vedno prednjači pred ZDA. V zadnjih letih se je soočal z velikimi izzivi. Podatki kažejo, da se je število potrošnikov luksuznih dobrin v letu 2024 zmanjšalo za 50 milijonov (približno 12,5 odstotka), kar je prvi upad v desetletju. Rastoči stroški so vplivali na potrošnike, ki so morali omejiti svoje izdatke, blagovne znamke pa so bile še posebej prizadete zaradi gospodarske upočasnitve na Kitajskem. Posledično so delnice luksuznih podjetij postale manj privlačne za vlagatelje. Vendar se zdi, da smo zdaj dosegli dno. Luksuzna podjetja ponovno pridobivajo zagon in se vračajo v igro.To potrjuje tudi podjetje Richemont, lastnik slavnega Cartiera, ki je navdušilo s svojimi poslovnimi rezultati. Prihodki od nakita, njihovega največjega oddelka, so zrasli za 10 odstotkov, kar je precej preseglo pričakovanja trga, ki je napovedoval le enoodstotno rast. Hkrati gre tudi za najvišjo četrtletno rast doslej. Zaslugo za takšne rezultate ima dvomestna rasti v Evropi, Ameriki in tudi na Japonskem. To so regije, na katere so blagovne znamke in analitiki stavili, da bo bodo prinesle rast po upočasnitvi prodaje v tradicionalnem luksuznem trgu Kitajske, kjer so prodaje v decembru še vedno upadle za 18 odstotkov. Po objavi rezultatov Richemonta so delnice luksuznih podjetij po svetu poskočile. Delnice LVMH, Burberryja, Hermesa in Keringa so zabeležile velik porast.
Bančni velikani ZDA
Medtem pa so v ZDA bančni velikani presegli pričakovanja. JPMorgan, največja banka po tržni kapitalizaciji, je dosegla največji dobiček doslej, pri čemer so prihodki od trgovanja z vrednostnimi papirji s fiksnim donosom presegli analitične napovedi. Tudi Goldman Sachs je zabeležil izjemne rezultate, saj je dobiček v četrtem četrtletju več kot podvojil, k čemur so pripomogli močni prihodki iz investicijskega bančništva. Ti rezultati kažejo, da so ameriške banke v odlični formi, kar v tem času še dodatno podpira optimizem glede prihodnosti bančnega sektorja.Že zdaj opažamo obetaven trend
Gledano naprej - že zdaj opažamo obetaven trend, vendar pa se zdi, da najboljše šele prihaja. Po pričakovanjih bo tehnološki sektor še naprej vodil rast, saj naj bi zaslužki v četrtem četrtletju zrasli za več kot 14 odstotkov v primerjavi z enakim obdobjem lani, kar pomeni šesti zaporedni dvomestni četrtletni dvig. To, skupaj z napovedanim 10-odstotnim povečanjem prihodkov, kaže, da bo tehnološki sektor še naprej eden glavnih motorjev rasti v prihodnjih mesecih.Objavljeno v dnevniku Večer, 23. januar 2025.