Upad gospodarske aktivnosti je pogost pojav kot posledica dvigov temeljnih obrestnih mer. Centralne banke so, da bi umirile visoko inflacijo, dvignile obrestne mere – to zmanjša povpraševanje in tako ohladi cene. V mesecu novembru se je inflacija v evroobmočju hitro znižala na vsega 2,4 %, trgi pa so mnenja, da so temeljne obrestne mere, postavljene s strani centralnih bank, dosegle svoj vrh. Kljub dejstvu, da centralni bankirji tako v ZDA kot v Evropi še kažejo neomajno držo, nam trgi pravijo, da bodo obrestne mere ostale nespremenjene, oziroma bodo prej predmet zniževanja kot dodatnega višanja. Posledično se bodo znižale obrestne mere Euribor, ki so močno povezane s obrestmi centralnih bank.
Čas za obveznice
Trenutno stanje je odlična vstopna točka za investitorje v državne obveznice, še posebej tiste krajših ročnosti, ki ponujajo izredno atraktivne donose, presegajoče obrestne mere na depozite pri bankah. Po drugi strani pa so obveznice veljale za varno zatočišče vlagateljev med gospodarskim krčenjem. PMI indeksi, ki merijo vzdušje nabavnih managerjev, ostajajo pod sredinsko vrednostjo 50, kar nakazuje na negativen sentiment. Nabavni managerji so prvi v proizvodni verigi, zato je PMI indeks merilo prevladujoče smeri gospodarskih trendov v proizvodnji.
''Santa Claus Rally''*
December navadno prinese *shod dedka Mraza na finančnih trgih, imenovan tudi Santa Claus Rally. To je rast tečajev na borzah, ki se zgodi okoli božičnih praznikov in lahko traja vse do začetka januarja. Za omenjeni pojav ni splošno sprejetega pojasnila, vendar bi ga lahko pripisali pozitivnemu decembrskemu vzdušju, investiranju božičnih bonusov, manjšemu obsegu trgovanja, davčni optimizaciji ob koncu leta in številnim drugim razlogom. Ob tem je seveda treba opozoriti, da so gibanja na borzah posledica kompleksnega medsebojnega delovanja različnih elementov in ne le obdarovanja dobrih mož.Želim vam prijeten december.