Megatrendi so dolgoročni trendi, ki spreminjajo način, kako živimo in kako delamo. Premiki na področju tehnologije, družbe, okolja in demografije bodo pustili dolgoročne posledice tako na svetovno gospodarstvo kot posamezne sektorje in podjetja. Med glavnimi dolgoročnimi trendi najdemo staranje prebivalstva, klimatske spremembe in pomanjkanje virov, urbanizacijo, eksponenten tehnološki razvoj in rast svetovnega premoženja.
Sklad je opredeljen kot delniški globalni sklad razvitih trgov. Sredstva vlagateljev nalaga v delnice družb, katerih produkti in storitve so del strukturnih sprememb (megatrendov).
- Najmanj 85% sredstev sklada je naloženih v delnicah ali v delnicah in enotah delniških ciljnih skladov.
- Najmanj 80% sredstev sklada je v delnicah družb in enotah delniških ciljnih skladov globalne regije razvitih trgov, pri čemer naložbe v posamično regijo ne dosegajo 80% sredstev sklada.
- Naložbe sklada bodo usmerjen v delnice družb in enote delniških ciljnih skladov, katerih produkti in storitve so del strukturnih sprememb (megatrendov) kot čista energija, električna vozila, inovacije na področju medicine, tehnološke inovacije in nova tehnologija, spletna varnost, digitalizacija, tehnologije, ki povečujejo učinkovitost v financah (fintech), umetna inteligenca, robotika, internetna prodaja.
- Prihodki iz naslova dividend, se ne razdelijo neposredno vlagateljem, ampak jih sklad ponovno vloži v naložbe sklada.
- Sredstva sklada so upravljana aktivno.
- Vlagatelj lahko kadarkoli zahteva izplačilo enot premoženja tega sklada.
Pri upravljanju se kot mera uspešnosti upošteva primerjalni indeks MXWO Index (100%).Nabor naložb sklada ni omejen s strukturo naložb v primerjalnem indeksu, je pa del naložb sklada pogosto tudi sestavni del primerjalnega indeksa. Družba za upravljanje lahko z namenom izkoristiti določene naložbene priložnosti investira tudi v podjetja in/ali sektorje, ki niso sestavni del primerjalnega indeksa. Interni limiti omogočajo pomembne odklone strukture naložb sklada od tistih, ki sestavljajo primerjalni indeks, s čimer lahko od primerjalnega indeksa pomembno odstopa tudi donosnost sklada.
Informacija o zgodovini sprememb:
- 8. februarja 2012 je Sava Infond prevzela upravljanje tedaj Probanka Agriculture – delniški.
- 17. decembra 2012 je bil ob spremembi naložbene politike preimenovan v Infond Consumer, delniški podsklad, globalni delniški podsklad, sektorsko omejen na sektor trajnih potrošnih dobrin in sektor osnovnih potrošnih dobrin, in vključen v Krovni sklad Infond.
- 11. oktobra 2021 je bil ob spremembi naložbene politike preimenovan v Infond Megatrendi, delniški podsklad razvitih trgov.
- 20. avgusta 2024 so začela veljati spremenjena pravila upravljanja, v okviru katerih so podskladi Krovnega sklada Infond začeli poslovati v skladu z novo Politiko odgovornega investiranja. Infond Megatrendi posluje v skladu z ESG Osnovna strategija, v okviru katere ne nalaga v naložbe podjetij, ki poslujejo v naslednjih spornih dejavnostih, ki jih družba z vidika okolja in družbe vidi kot najbolj škodljive: kontroverzna orožja, kurilni premog in tobak.
Podsklad je namenjen vlagateljem, ki zasledujejo naložbeni cilj delniškega portfelja ali uravnoteženega portfelja, kjer podsklad predstavlja delež celotnega portfelja. Primeren je za vlagatelje, ki nameravajo varčevati v skladu najmanj 5 let, so pripravljeni prevzeti določena naložbena tveganja in se zavedajo možnosti izgube sredstev.
Skladi so namenjeni vlagateljem, ki imajo prosta finančna sredstva in jih željo razpršiti v različne oblike naložb. Za naložbo v sklad vlagatelji ne potrebujejo specifičnih znanj in izkušenj z vzajemnimi skladi in finančnimi trgi.
Sava Infond, družba za upravljanje, je bila ustanovljena leta 1993 z namenom upravljanja investicijskih in vzajemnih skladov. Kot eden izmed vodilnih upravljavcev skladov v Sloveniji uspešno upravlja premoženje investitorjev že trideset let.
Sava Infond razpolaga z vsem potrebnim profesionalnim znanjem in upravljavskimi sposobnostmi ter na ta način izpolnjuje standarde in pogoje, ki so potrebni za uspešno upravljanje vzajemnih skladov.