December ni le čas prazničnih luči, ki osvetljujejo mestne ulice, temveč tudi trenutek, ko finančni trgi pogosto zaživijo v ritmu, ki bi ga lahko primerjali z veselim plesom božičnih sani. Fenomen, znan kot "Santa Claus Rally" ali Božičkova rast je eden tistih pojavov, ki vlagatelje popeljejo na vznemirljivo vožnjo ob koncu leta. Izraz označuje tradicionalno rast cen delnic v zadnjih petih trgovalnih dneh decembra in prvih dveh trgovalnih dneh januarja.
Novembrski optimizem
Letos se sicer zdi, da je Božiček prehitel urnik in že novembra z vrečo optimizma razveselil finančne trge. Vendar se v resnici zdi, da ta praznični dobrotnik trenutno nosi obraz Donalda Trumpa. Udeleženci na finančnih trgih so kolektivno pozdravili zmago novega (starega) predsednika z novimi rekordnimi vrednostmi in ognjemetom na svetovnih delniških trgih, ki so ustvarili v najboljši borzni mesec letos. Zato se zdaj upravičeno poraja vprašanje, ali lahko konec decembra še vedno pričakujemo tovrsten "darilni paket" na borzah.
Bo tudi december enak?
Za pritrdilni odgovor obstaja več razlogov, saj ekonomisti ponujajo več teorij za ta sezonski pojav, ki se pogosto zgodi ne glede na širše makroekonomske in politične dejavnike. Eden izmed njih je optimizem vlagateljev, povezan s prazničnim vzdušjem in pričakovanji dobrih poslovnih rezultatov podjetij v novem letu. Poleg tega institucionalni vlagatelji konec leta pogosto prilagajajo svoje portfelje, kar lahko začasno dvigne povpraševanje po delnicah. Pomemben dejavnik je tudi zmanjšana aktivnost velikih igralcev na trgu med prazniki. Manjša likvidnost lahko povzroči večja nihanja cen, kar pogosto deluje v prid rasti delnic. Obenem številni posamezni vlagatelji z bonusi ali prihranki vstopajo na trg, kar še dodatno podkrepi pozitiven trend.
Zanimivo je, da ta pojav ni omejen le na ZDA, tudi v Evropi in Aziji pogosto opazimo podobne trende. Tako imenovana Božičkova rast na borzi je globalen fenomen, ki vliva optimizem vlagateljem po vsem svetu. Še zgodovina je na strani optimistov, saj je najbolj znan ameriški delniški indeks S&P 500 v tem obdobju zrasel v približno 75 odstotkih primerov, povprečna rast pa je znašala okoli 1,3 odstotka.
Zgodovina Božičkove rasti je torej obetavna, nihče pa ne more zagotoviti, da bo letošnji december sledil tradiciji. Praznični duh je dobrodošel, a naj ne zasenči razumnega finančnega razmišljanja. Pomembno je, da vlagatelji ostanejo disciplinirani in osredotočeni na svoje cilje, saj je konec koncev vsak vlagatelj sam svoj Božiček in darila, ki si jih podari, so rezultat premišljenih, dolgoročnih odločitev.
Zato je december zagotovo čas, da se za trenutek ustavimo, pogledamo širšo sliko in si zaželimo mirno, a stabilno leto tudi na finančnih trgih.
Komentar je bil objavljen na www.vecer.com, 11. decembra 2024