Ameriško gospodarstvo je v letu 2017 beležilo hitrejšo rast, medtem ko je rast v letu 2016 negativno presenetila. Predvsem v drugem in tretjem četrtletju 2017 je rast pospešila, saj se je rast gibala okrog 3 % na letni ravni. Za zadnje četrtletje 2017 so pričakovanja nekoliko nižja, a ne glede na to bo gospodarska rast v letu 2017 zadovoljiva in bo zaključila pri okrog 2 % (IMF 2017).
Gospodarsko okrevanje ZDA po svetovno finančni krizi iz leta 2008 je bilo šibko, predvsem če gledamo rast v luči povojnega obdobja. Hkrati je potrebno izpostaviti, da se je znižala potencialna rast BDP. Na podlagi napovedi Mednarodnega denarnega sklada se je proizvodna vrzel ZDA v celoti zapolnila leta 2015, medtem ko je leta 2013 znašala še slabih 2 %. Proizvodna vrzel ('output gap')je razlika med dejanskim in potencialnim BDP države, izražen v odstotku BDP. Negativna proizvodna vrzel nakazuje, da gospodarstvo deluje pod svojimi maksimalnimi proizvodnimi kapacitetami. Mednarodni denarni sklad za prihodnja leta napovedujejo nadaljevanje pozitivnega trenda in rast, ki bo nad potencialnim BDP. Za leto 2019 ocenjuje, da bo rast 0,8 % nad potencialom ameriškega gospodarstva.
Glavna dejavnika gospodarske rasti v ZDA in s tem zapiranja proizvodnje vrzeli sta bila ameriški potrošnik in v zadnjih nekaj četrtletjih predvsem privatne investicije. Potrošnja gospodinjstev raste nadpovprečno, saj je v septembru 2017 na letni ravni znašala 2,7 %, medtem ko je dolgoročno povprečja okrog 2,4 %. Še močnejši trend je opaziti pri privatnih investicija v osnovna sredstva, ki so se zrastla za 4,3 %, medtem ko je dolgoročno povprečje okrog 2,5 %.
Dejavnika, ki sta negativno vplivala na gospodarsko rast, sta bila državna potrošnja in zaustavitev okrevanja nepremičninskega sektorja. Na začetku leta 2017 je bila rast investicij v nepremičnine, potrebne za bivanje, na dnu zadnjih petih let, vendar še vedno pozitivna. Državna potrošnja na drugi strani je sredi leta na letnih ravni praktično beležila rahlo negativno rast.
V prihodnjih četrtletjih lahko pričakujemo nadaljevanje podobnega trenda. Potrošnja gospodinjstev bo v prihodnje nadpovprečna, saj trenutne razmere na trgu dela nakazujejo na pomanjkanje delovno aktivnega prebivalstva, kar bo vplivalo na hitrejši dvig plač in posledično večjo potrošnjo. To se zrcali tudi v rasti zaupanja potrošnikov, ki je doseglo najvišji vrh po letu 2004.
Zaupanju potrošnikov je sledilo tudi naraščanje ugodne poslovne klime, ki je prav tako na večletnem vrhu. Naraščanje zaupanja potrošnikov in ugodna poslovna klima se delno zrcali tudi v visokih nivojih ameriških vodilnih indikatorjev, kot sta CB US Leading Index in ISM Manufacturing PMI, ki nakazujejo prihodnje gibanje gospodarstva. CB US Leading Index vključuje deset indikatorjev, ki nakazujejo prihodnje gibanje gospodarstva in na podlagi tega zrcali prihodnost. ISM Manufacturing PMI indeks temelji na raziskavi 300 podjetij s strani Institut of Supply Management za področja zaposlovanja, proizvodnje, zalog, novih naročil in dobav.
Napoved gospodarske rasti za ZDA s strani Mednarodnega denarnega sklada se giba okrog 2 %, medtem kot Barclays napoveduje 2,2 % gospodarsko rast. Glede na dejstvo, da so vsi ključni indikatorji gibljejo v smeri rasti in so na zelo visokih nivojih, je možno, da bodo napovedi gospodarske rasti za leto 2018 presežene.