Če pogledamo pretekle rezultate ankete, hitro ugotovimo, da se ljudje množično obračamo po vetru in najraje izbiramo »navidezno varne« naložbene razrede, ki so v tistem trenutku najbolj privlačni.
Leta 2011, ko je zlato dosegalo rekordne vrednosti, so bile plemenite kovine z naskokom najbolj priljubljena dolgoročna izbira. V času zadnje finančne krize se je skoraj 30 % Američanov v iskanju varnega zavetja odločilo za bančne depozite, pred tem pa je bilo prvo mesto na lestvici najboljših dolgoročnih naložb dolga leta rezervirano za nepremičnine. Drama okoli neposrečenega sprejemanja nepremičninskega davka je pokazala, kako močno navezani in občutljivi smo Slovenci, ko gre za naša stanovanja in hiše. Prav tako smo glede na lastniški delež stanovanjskih nepremičnin bistveno bolj podobni Angležem in Američanom, kot pa racionalnim Nemcem, Avstrijcem in Skandinavcem, po katerih se tako radi zgledujemo.
Zakaj so nekateri narodi tako obsedeni z nepremičninami?
Stanovanjska nepremičnina je daleč najpomembnejša finančna investicija za povprečno gospodinjstvo srednjega razreda, vendar se na dolgi rok kot finančna naložba ne obnese najbolje. Razumljivo je, da smo močno čustveno navezani na svoje stanovanje ali hišo, zavedati pa se moramo, da od stanovanjske nepremičnine ne moremo pričakovati, da bo na dolgi rok realno pridobivala vrednost.
Kakovost bivanja prej kot naložba
Če uporabimo kot osnovo izračuna zgodovinsko bazo podatkov letošnjega Nobelovega nagrajenca Roberta Shillerja ugotovimo, da so ameriške stanovanjske nepremičnine od leta 1890 dosegle okoli 3,2-odstotni povprečni donos, kar je komaj več, kot je v tem času znašala letna inflacija. Realni letni donos je tako znašal samo 0,2 odstotka, kar je recimo povsem neprimerljivo z realnim donosom delnic, ki je v tem obdobju znašal okoli 6,5 odstotka (vir: Robert Shiller).Poleg tega ne smemo pozabiti, da moramo svojo nepremičnino sproti vzdrževati in prenavljati, kar pomeni dodatne stroške za streho, fasado, kopalnico, vrt, pohištvo, gospodinjske aparate… sicer bo hitro izgubljala vrednost v primerjavi z cenejšimi in bolj modernimi novogradnjami.
Z lastništvom nepremičnine obogatimo kakovost našega bivanja in uresničimo svoje sanje, vendar pa stanovanja in hiše v nasprotju s splošnim prepričanjem niso varna naložba z velikim potencialom. Zato je za uresničitev naših finančnih ciljev smiselno, da svoje prihranke oplemenitimo tudi z delnicami podjetij, ki rastejo, se razvijajo, proizvajajo denarni tok in nudijo nadpovprečne realne donose.

Vir: The Economist house-price index