Farmacija je v letošnjem letu ponovno med najdonosnejšimi panogami. Vrednost globalnega farmacevtskega indeksa S&P Global 1200 Healthcare se je, izraženo v evrih, od dna v letu 2009 pa do danes več kot potrojila. Kje so meje takšne rasti?
Na dolgi rok ni pričakovati, da bi se povpraševanje po farmacevtskih produktih zmanjšalo - kvečjemu obratno. Na razvitih trgih se bo povpraševanje po zdravstvenih produktih in storitvah povečevalo zaradi staranja prebivalstva in nadomeščanja zapadlih patentov z novimi inovativnimi zdravili. Na razvijajočih se trgih pa bo na povečanje povpraševanja vplivalo višanje razpoložljivih dohodkov in povečevanje števila zdravstveno zavarovanih.
Prihodnja pričakovana rast je večinoma zajeta v vrednotenja delnic, trenutni P/E indeksa S&P Global 1200 Healthcare je nad 10-letnimi povprečji, vendar odstopanja niso alarmantna. V prihodnje bo gibanje farmacevtskih delnic verjetno podobno gibanju trga nasploh, z nadaljevanjem okrevanja gospodarstva pa bodo drugi sektorji rasli hitreje, kot bo rasla farmacija. Volatilnost znotraj sektorja se bo povečala, na kratek rok kakšna korekcija znotraj farmacije, na primer v biotehnologiji, ne bi smela presenetiti. Vrednotenja v tem sektorju so zaradi visokih pričakovanj visoka, stopnjuje se cenovna konkurenca med biotehnologi. Z napovedmi za leto 2015 je že nekoliko razočaral Gilead, ki s svojim zdravilom za hepatitis C tekmuje z družbo AbbVie, v letošnjem letu pa se konkurenci pridruži še Merck & Co. Da bi si zagotovili mesto na nacionalnih listah zdravil, so torej potrebni vedno večji diskonti.
Glavnino portfelja Infond Life predstavljajo delnice proizvajalcev originalnih in generičnih zdravil (dobrih 56 %),medicinske storitve in oprema predstavljajo slabih 25 %, biotehnologija pa dobrih 14 % portfelja. Delež farmacije v indeksu MSCI ACWI znaša okrog 10 %, prav toliko pa lahko znaša izpostavljenost vašega portfelja napram farmaciji, saj še vedno velja, da ta bolje blaži padce trga.
Več o skladu >> Infond Zdravstvo