Pričakovanja glede globalne gospodarske rasti se znižujejo. Spopadamo se z visokimi cenami nafte in goriv, draga je tudi hrana, v Evropi pa se spopadamo še z naraščajočim dolgom.
Grčija se prestrukturiranju dolga najverjetneje ne bo mogla izogniti. V letih 2012 in 2013 bodo morali poplačati 60 milijard od skupno 340 milijard evrov dolga, ki bi ga lahko refinancirali z novim dolgom z nižjo obrestno mero. Vendar investitorji zaradi visoke verjetnosti, da Grčija ne bo zmogla poravnati svojih finančnih obveznosti, zahtevajo za EU zgodovinsko visoke donose na desetletne državne obveznice. Ta je za več kot 12 % višji kot pri nemških desetletnih obveznicah. Tudi grški finančni minister je manj optimističen kot sicer, saj je dejal, da Grčija prihodnje leto najverjetneje ne bo mogla po »normalni« poti dobiti 27 mrd EUR za refinanciranje obveznosti. ECB ostaja neomajna in kakršnokoli prestrukturiranje zavrača.Tudi Španci bodo morali še dodatno klestiti svoj proračun. Do konca leta jih čaka poplačilo 100 milijardnega dolga. Kljub visokim obrestnim meram pa povpraševanje po njihovih obveznicah nenehno upada. Trenutno investitorji zahtevajo več kot 5,5 % donos na desetletne državne obveznice. Za primerjavo, desetletna nemška državna obveznica ponuja 3 % letni donos.
Potem, ko je nemška gospodarska rast v prvem kvartalu letošnjega leta znašala 1,5 %, se pričakuje, da se bo v prihajajočih mesecih najverjetneje nekoliko upočasnila. Na to nakazuje indeks poslovnega zaupanja , ki je v aprilu padel že drugi mesec zapored, predvsem zaradi naraščajočih cen nafte in goriv. Nasprotno sliko pa dajejo naraščajoča industrijska naročila, ki dajejo slutiti, da je vpliv cen nafte kljub vsemu omejen. Glede na to, da je nemška brezposelnost na 19-letnem zgodovinskem dnu, pa se nemško gospodarstvo lahko nekoliko zanese tudi na svojega potrošnika.
Zaradi dviga cen bencina in hrane je pri svoji potrošnji postal zelo previden tudi ameriški potrošnik. Zaupanje potrošnika, ki ga meri Univerza v Michiganu, ostaja krepko pod zgodovinskim povprečjem, Bloombergov Consumer Confort Index pa je v prvi polovici maja dosegel vrednost - 49,4, kar je le za odtenek bolje, kot je znašal v recesijskem letu 2009, ko je bila njegova najnižja vrednost - 48,9. Oboje pomeni negativen signal za rast v drugem kvartalu, ogrožena pa je tudi pričakovana 3 % rast ameriškega GDPja v letošnjem letu. Bloomberg za letos napovedujejo 2,7 % rast GDPja. Kako je okrevalo ameriško gospodarstvo nam bo bolj jasno v juniju, ko FED zaključuje svoj QE2 program. Po njihovem mnenju naj bi bil program uspešen pri spodbujanju gospodarstva, dejstvo pa je, da se cene nepremičnin v ZDA še niso pobrale, da je brezposelnost še vedno visoka, rast na borzi pa naj bi bila posledica presežne likvidnosti, zato je vprašljivo kaj se bo zgodilo, ko QE2 presahne.
Ohranite vrednost svoje naložbe!
Če ste dolgoročni vlagatelj vas kratkoročna nihanja na borzi ne bi smela preveč vznemirjati. Statistično so na dolgi rok delniške naložbe še vedno najbolj donosne. V tem trenutku je najbolj smiselno, da dobro uravnotežite svoj portfelj. Razširite paleto naložb še na obvezniške vzajemne sklade oziroma sklade, ki so na borzna nihanja bistveno manj občutljivi, na primer farmacija. Prehajanje med podskladi krovnega sklada je davčno nevtralno in po treh mesecih brezplačno, prenos sredstev v manj tvegane oblike naložb pa lahko pomembno prispeva k ohranitvi vrednosti vašega premoženja.
Pravna podlaga
Spletno mesto www.infond.si uporablja piškotke, ki v skladu z 225. člen ZEKom-2 (Zakon o elektronskih komunikacijah; Uradni list št. 130/2022) ne zahtevajo pridobivanja vnaprejšnjega soglasja (privolitve) od uporabnika; in sicer:
- piškotki, ki so potrebni izključno zaradi prenosa sporočila po elektronskem komunikacijskem omrežju in
- piškotki, ki so nujno potrebni za zagotovitev storitve družbe, ki jo naročnik ali uporabnik izrecno zahtevata.
Vrste piškotkov
Piškotki, ki jih uporabljamo na tej strani sledijo smernicam: